Jak zwykle latem warto kupić basen ogrodowy, w którym można będzie miło spędzać czas w letnie upały. Niezmiernie trudno jednak wybrać ten właściwy. Producenci basenów ogrodowych oferują różnego rodzaju baseny ogrodowe. Bardzo popularne stały się ostatnio baseny ogrodowe zagłębione, a zwłaszcza te, które są wykonane z laminatu. Niemniej jednak trzeba najpierw zadbać o betonową wylewkę. Zakup takiego basenu będzie więc nieco kosztowny. Dodatkowo, przestrzeń znajdującą się między ściankami basenu ogrodowego, a wykopem musi być wypełniona piaskiem i cementem. Podczas zakupów warto dowiedzieć się czy firma oferuje także montaż basenu ogrodowego.

Wówczas sprzedawca powinien zaoferować tego typu usługę, albo też zaproponować fachowca, który się tym zajmuje. Firmy oferują również baseny ogrodowe, które są wykonane ze stalowych blach i są dodatkowo uszczelniane za pomocą folii. Baseny tego rodzaju można kupić z podporami lub bez, w zależności od naszych potrzeb. Podpory usztywniają basen, ale jednocześnie podwyższają jego cenę. Wszystko zależy zatem od tego jaki mamy budżet. Baseny z podporami usztywniającymi muszą być wbudowane w ziemię, dlatego konieczne będzie stworzenie niecki i wypełnienie przestrzeni między ścianami basenu a wykopem mieszanką piasku i cementu. Zakup basenu bez podpór usztywniający będzie nieco tańszy, ale również należy go częściowo lub całkowicie wkopać w grunt, choć niektóre mogą zostać ustawione na powierzchni. Należy jednak pamiętać o tym, że stalowe baseny ogrodowe muszą znajdować się na wybetonowanym dnie.

Producenci basenów ogrodowych proponują także baseny, które są wykonane z impregnowanego drewna i dodatkowo uszczelniane za pomocą folii. Cała konstrukcja takiego basenu ogrodowego jest dodatkowo wzmacniana specjalnymi podporami, które są wykonane ze stali. Wewnętrzna strona basenu jest także obita sklejką, która jest wodoodporna. Dno tego rodzaju basenu ogrodowego wykonuje się z bardzo zagęszczonego żwiru, zaś nieckę wykłada się wykładziną i foliowym wkładem. Baseny tego typu możemy umieszczać na działce, charakteryzującej się wysokim poziomem wód gruntowych. Warto wziąć to pod uwagę podczas zakupów.