Muzeum Ziemi Kłodzkiej po raz pierwszy uroczyście zostało otwarte w 1963 roku i mieści się ono budynku dawnego konwiktu jezuickiego który został wybudowany w XVII/XVIII w w stylu barokowym. Placówka ta od ponad 40 lat magazynuje oraz co najważniejsze pielęgnuje całą spuściznę kulturalną Ziemi Kłodzkiej. Obszar ten w szczególności zachwyca swoim położeniem oraz krajobrazami. 

Wnętrze muzeum zajmuje: dawny refektarz obecna biblioteka, dwupoziomowa sala koncertowa, która niegdyś była kaplica św. Alojzego, sala konferencyjna, Salon Złoty, oraz klatka schodowa wybudowana w barokowym stylu. W muzeum tym można znaleźć również największe zbiory cyny,  zegarów śląskich z czasów uprzemysłowienia jakie miało miejsce na Dolnym Śląsku, numizmatów, szkła unikatowego oraz dorobek wszystkich artystów, którzy działali na Ziemi Kłodzkiej po II wojnie światowej. Bardzo ciekawy zbiór literatury regionalnej można znaleźć w bibliotece naukowej (zbiór ten liczy ponad 9500 woluminów). Obecnie biblioteka przekształcana jest w ośrodek wiedzy oraz informacji o ziemi Kłodzkiej.

Na pierwszym piętrze w holu została wybudowana sala audiowizualna, natomiast w podziemiach znajduje się oryginalny 2-kondygnacyjny labirynt składający się ze średniowiecznych piwnic. W ogrodzie wszyscy turyści mogą zobaczyć lapidarium. Coroczne imprezy organizowane przez Muzeum od lat są częścią życia tego miasta. Stąd też każdego roku z inicjatywy właśnie tego Muzeum w ostatni weekend maja urządzane  są różnego rodzaju wystawy w tym Giełda Skał i Minerałów, a także Targi Staroci. Od 1991 r. organizowane są również imprezy w ramach których można poznać powojenne dzieje miasta, ich mieszkańców i instytucji. Przedstawiane są także postacie kłodzczan, które zasłużyły się dla miasta.