Obecnie większość producentów farb elewacyjnych proponuje nam dosyć szeroką gamę produktów oraz możliwość ich barwienia w systemach mieszalnikowych, na skutek czego możemy uzyskać różnorodne odcienie kolorów.

Niemniej jednak dobierając kolor elewacji należy pamiętać o tym, żeby pasował on do całościowej kolorystyki otoczenia naszego domu oraz znajdujących się w otoczeniu zabudowań, chyba iż pragniemy by nasz budynek odróżniał się na tle pozostałych to kolor możemy wybrać wedle naszych preferencji.

Kolor elewacje powinniśmy wybierać przy świetle dziennym oraz na wystarczająco wielkiej powierzchni, jaką może być jedna ściana domu. Na skutek tego końcowy kolor elewacji domu będzie w największym stopniu przybliżony do końcowego, dlatego że na jego odcień w wielkim stopniu wpływają różne elementy, ktrómi są nasłonecznienie, odległość z której patrzymy na ścianę oraz faktura podłoża.

Należy pamiętać także, iż odbiór wizualny będzie się różnił także w zależności od pogody podczas malowania, nasiąkliwości terenu oraz od pory roku. Jak da się zauważyć wybór nie jest łatwy ale godny uwagi.